Zpráva z tenisového turnaje čtyřher

Vážení přátelé tenisté,

v sobotu 6.června se na našich kurtech uskutečnil turnaj čtyřher, kterým jsme chtěli oslavit zdařilý začátek sezóny a hráčům umožnit si zahrát s novými soupeři. Z přihlášených 17 párů jich nakonec dorazilo patnáct,   a tak jedinou obavou před losováním bylo počasí, respektive jeho předpověď, která hrozila častým deštěm a nižšími teplotami. Ale na tyto výhrůžky nakonec došlo jen ve velmi omezené míře a celý turnaj se odehrál bez jakýchkoliv přestávek zaviněných deštěm.

Zahájení dodal punc starosta jednoty, který účastníky pozdravil a popřál hodně úspěchů. A pak už se losovalo. Patnáct dvojic rozdělených do tří skupin, jednotlivé skupiny nesly název velkých postav z historie našeho oddílu. Do modré skupiny Míly Kučery byli nasazeni ostřílení dejvičtí matadoři Jirka Hortenský s Irenou Máchalovou, do červené skupiny Leonty Skočdopolové pak mnohonásobný přeborník oddílu Honza Mužík s vnukem Matějem, do žluté skupiny Luďka Sojky pak Honza Staněk se Zdeňkem Máchalem. Los jako nejtěžší určil červenou skupinu, ale i zbylé dvě byly velmi vyrovnané. Zápolilo se zarputile, vždyť bylo o co hrát. Tyršovo motto „Ni zisku, ni slávy“ tady nebylo naplněno, cenou pro vítěze byly totiž kromě poháru i klíč od vozu Mercedes, všichni tedy ze sebe na kurtu dostávali to nejlepší. Boje byly urputné, nebylo slyšet noblesní uznání hry soupeře „bratře/sestro, tos tu výměnu zakončil(a) skvěle, míček líznul lajnu“, právě naopak, o sporných fiftýnech se tvrdě licitovalo.

V občerstvovací a odpočinkové zóně však vládla po celou dobu turnaje naprostá pohoda, umocněná vynikajícími koláči, bábovkou a řezy z dílen paní Palečkové, Hortové a Friedlaenderové. Kulinářské klání nemělo vítěze, sám jsem na kurt takticky nastoupil až ve druhé rundě, abych tyto lahůdky mohl s ranní kávou vychutnat. Vynikající.

Když občas začínalo pršet, přesvědčili jsme se nejprve v různých aplikacích, že skutečně prší, ale než došlo na zkoumání předpovědi, déšť rychle ustal a tedy tempo zápasů zůstalo nezpomalené. Na kurtech se kromě vyzrálých borců představili i zástupci nastupující generace, odvahu ke hře našli i tenisté začátečníci po boku svých trenérů. Finálové boje byly podle očekávání velkou bitvou těch nejzkušenějších. Z vítězství se po zásluze radovali Honza Staněk se Zdeňkem Máchalem, kteří ve finálovém zápase porazili Jirku Hortenského a Irenu Máchalovou. Třetí místo prof.Horta s kolegou nebylo žádným překvapením, hráli výborně. Forma všech účastníků, zastoupení mladé generace, to vše přesvědčilo organizátory turnaje, že na poslední chvíli stáhli z balíčku pro vítěze bezplatnou konzultaci právě u prof.Horta, uznávaného odborníka v léčbě Alzheimerovy nemoci. Podle předvedené hry to totiž vypadalo, že i my pokročilejší ještě dlouho vydržíme na kurtech v plné síle.

Závěrem mi dovolte poděkovat organizačnímu týmu, panu správci Petrovičovi a sportovnímu řediteli turnaje Tomáši Klápovi za přípravu a bezchybný průběh celého klání. Nemusel jsem tedy naplnit svoji funkci jakéhosi Marka Prchala našeho turnaje, kdy v případě velkého průšvihu, třeba přívalového deště v kombinaci s hromadnou bitkou všech účastníků bych toto musel mediálně prezentovat jako turnajový megaúspěch. Rovněž děkuji všem účastníkům za předvedenou hru a těším se, že se setkáme znovu začátkem září při druhém ročníku Dejvické smeče.

Hezké léto!

Pavel Trska

Foto z turnaje