8. říjen – památný den sokolstva

Každý rok si 8. října připomínáme naše padlé bratry a sestry během tří domácích odbojů. Letos to je podruhé, kdy je tento den slaven jako Významný den České republiky. Stejně jako v loňském roce, i pro letošek je cílem ČOS, aby co nejvíce obyvatel si 8. 10. připlo kokardu se znakem Sokola, jako symbol sokolské perzekuce. Během tohoto dne můžete potkávat členy i nečleny s připnutou kokardou se znakem Sokola.

Proč slavíme Památný den sokolstva 8. října?

Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které, jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci. Nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha. Sokolští odbojáři pojali atentát velmi osobně – jako krevní mstu nikoliv pouze za popraveného náčelníka Pechláta, ale především za mrtvé z „Akce Sokol“. Bez doslova sebevražedné pomoci sokolů by se atentát nemohl nikdy uskutečnit.

Doplněk oblečení KOKARDA: Kokarda je se sokolskou symbolikou spojena od založení spolku v roce 1862. Stala se neodmyslitelnou součástí čapky pánského sokolského kroje i baretu u dámského sokolského kroje.

Další informace o sokolském odboji naleznete na odkazu https://sokol.eu/historie-sokola-pamatky.

Rolovat nahoru